Małopolska powiatowa
- Powyborczy komentarz
- Zdaniem "Rzeczpospolitej": Najlepsze gminy Małopolski Małopolska powiatowa
Zdecydowanie więcej radnych wybranych z list komitetów lokalnych niż radnych z list komitetów partyjnych - to główna cecha nowych rad małopolskich powiatów. Na samorządowej scenie powiatowej pojawiło się więcej uczestników władzy.
Porównaliśmy, jakie ugrupowania obsadziły rady powiatów Małopolski w 1998 i 2002 r. Pamiętając, że rady nowej kadencji są mniej liczne niż poprzedniej, pod uwagę wzięliśmy nie procent oddanych głosów, ale procent uzyskanych mandatów w radach dziewiętnastu powiatów ziemskich i trzech grodzkich.
Pierwsze, co rzuca się w oczy przy tej analizie, to zdecydowana dominacja komitetów lokalnych nad partyjnymi. O ile w 1998 roku wyborcze komitety, nieposługujące się ogólnopolskimi szyldami ugrupowań politycznych, dysponowały w radach powiatów tylko 22,5 proc. mandatów, o tyle w 2002 roku nastąpił wzrost aż do 61,2 proc. Tak więc zdecydowana większość powiatowych radnych w Małopolsce to osoby, które nie chciały w wyborach łączyć swojej działalności w samorządzie z przynależnością partyjną. Mało tego, tylko 5,5 proc. radnych w nazwach swych ugrupowań
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta