Zarażeni rozpaczą
Zarażeni rozpaczą
PIOTR SKÓRZYŃSKI
Bez wielkiej przesady to właśnie Friedricha Nietzschego można określić jako duchowego prawodawcę XX wieku. Był on bowiem zwiastunem - a niektórzy jego biografowie twierdzą nawet, że sprawcą - najbardziej charakterystycznej cechy tego stulecia: przemocy usankcjonowanej przez polityków i sławionej jako motor dziejów przez intelektualistów.
Naturalnie, nie trzeba Nietzschego demonizować - nie jest przecież przypadkiem, że wydała go kultura niemiecka, w której system kastowych przywilejów utrzymał się aż do 1918 r., a znamionujące każdą solidną demokrację zwycięstwo klasy średniej to tak naprawdę dopiero rok 1948, czyli powstanie Republiki Federalnej.
Nietzsche, który admirował arystokrację i pogardzał plebsem, a do socjalistów czuł fizyczny wstręt - niezamierzenie w walny sposób przyczynił się do upowszechnienia tego, co uważał za znamiona warstwy panów - bezwzględności, cynizmu i odrzucenia chrześcijaństwa. Jego tłumaczone na wszystkie ważne języki książki zdobyły dziesiątki tysięcy czytelników wśród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta