Schorzenia globalizacji
Schorzenia globalizacji
Globalizacja jest zagrożona jak nigdy dotąd. Wszędzie słychać narzekania na jej skutki. Większość krajów Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej pogrążona jest w stagnacji lub przeżywa załamanie gospodarcze. Ameryka Północna, Europa Zachodnia i Japonia weszły w okres słabego wzrostu i grozi im nawet nawrót recesji. Do Iraku zbliża się wojna.
Wszystko to powoduje, że przed zwolennikami otwartych rynków i wolnego handlu pojawiają się istotne wyzwania. Dlaczego globalizacja wystawiona jest na takie ryzyko? Dlaczego korzyści z niej skupiają się - jak wiele wskazuje - tylko w kilku obszarach świata? Czy możliwe jest, by efekty globalizacji rozkładały się bardziej równomiernie?
Na te pytania nie ma łatwych odpowiedzi. Otwarte rynki to dla wzrostu gospodarczego warunek konieczny, ale z pewnością niewystarczający. Niektóre regiony świata wyszyły na globalizacji bardzo dobrze - szczególnie Azja Wschodnia, a w ostatnich latach także Chiny. Ale dla innych, szczególnie dla Afryki Subsaharyjskiej, korzyści okazały się mizerne.
Rząd USA utrzymuje, że większość problemów, jakich doświadczają ubogie kraje, wynika z ich własnej winy. Powolny wzrost gospodarczy, to - jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta