Lula i polityka przepaści
Lula i polityka przepaści
Upłynęły już cztery tygodnie od wyborów, w których Luiz Inacio Lula da Silva odniósł druzgocące zwycięstwo. Jednak triumf da Silvy ciągle jeszcze budzi niedowierzanie prawicy i nadzieje w od dawna podupadłej na duchu latynoamerykańskiej lewicy.
Wygrana da Silvy jest zarazem symbolem realiów współczesnej Ameryki Łacińskiej. Wyraża zniecierpliwienie wyborców problemami, które nie mogą doczekać się rozwiązania, i powszechne przekonanie o chronicznej korupcji prawicowych rządów. W miarę jak mija upojenie po lewej stronie sceny politycznej i cichną lamenty po prawej, wyłaniają się zarysy tego, co Lula może - a czego nie będzie w stanie - dokonać.
Niewątpliwie okres ostatnich dziesięciu - dwunastu lat stanowił punkt zwrotny dla demokracji w Ameryce Łacińskiej. Niemal we wszystkich krajach przeprowadzono uczciwe wybory, które wyłoniły nową generację aktorów sceny politycznej.
Co więcej, w Argentynie, Wenezueli i Brazylii, a także w małych środkowoamerykańskich republikach osądzono i skazano za korupcję lub co najmniej przesłuchano prezydentów i byłych prezydentów, a niektórym wymierzono kary pozbawienia wolności. Niestety, w tym czasie nowi aktorzy sceny politycznej i stare partie lewicowe nie zdołali sformułować spójnego programu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta