Bez taryfy ulgowej
Bez taryfy ulgowej
Perspektywa rozszerzenia Unii Europejskiej zmusza kraje kandydackie do poszukiwania optymalnej strategii przystąpienia do Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW). W Polsce intencją rządu i NBP jest spełnienie nominalnych kryteriów konwergencji z Maastricht w 2005 r. W jakim stopniu spełniamy je już dziś i co się może pod tym względem zmienić w ciągu najbliższych kilku lat? Oceniając to warto pamiętać, że dla wielu polityków i ekonomistów europejskich powiększenie strefy euro stanowi źródło istotnych obaw.
Nasze perspektywy członkostwa w UGW trzeba zatem oceniać w kontekście toczącej się obecnie debaty nad adekwatnością tych kryteriów w odniesieniu do krajów kandydackich, a także problemów, jakie mają kraje UE ze skutecznym egzekwowaniem zasad paktu stabilności i wzrostu w krajach UE.
Inflacja - inaczej
Monetarne kryteria zbieżności, których spełnienie jest warunkiem przystąpienia do UGW, obejmują niską inflację, niskie długoterminowe stopy procentowe oraz stabilny kurs walutowy. Zasadnicze znaczenie ma tu kryterium stabilności cen. Do porównania ich zmian w krajach UE i państwach kandydackich wykorzystuje się opracowany przez Eurostat (unijne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta