Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duchowość dla biznesmenów

21 grudnia 2002 | Plus Minus | AJ
źródło: Nieznane

CZY CHRZEŚCIJANIN MUSI BYĆ UBOGI?

Duchowość dla biznesmenów

RYS. JANUSZ KAPUSTA

Zestawienie słów "biznes" i "duchowość" spotyka się raczej rzadko; przynajmniej w polskich warunkach, gdzie biznesmenów jakże często kojarzy się przede wszystkim z pierwszym nieuczciwie zdobytym milionem lub z demonstrowaniem pretensjonalnego stylu nowobogackich.

Inaczej przedstawia się sytuacja w krajach, gdzie ludzie biznesu zdążyli już wypracować pozytywny wzorzec swej obecności w kulturze wyższej. Podróżując przed kilkoma dniami przez Niemcy pociągiem, znalazłem na łamach miesięcznika oferowanego podróżnym przez niemieckie koleje interesujący wywiad z Heinzem-Horstem Deichmannem, którego nazwisko znane jest dzięki przedsiębiorstwom cenionym w dziedzinie produkcji i handlu obuwiem. Na tle zawartych w numerze publicystycznych tekstów o najnowszych troskach milionerów i szaleństwach gwiazdeczek kolejnego sezonu, Deichmann zastanawia się nad rolą zasad moralnych w biznesie. Zapytany, czego menedżer może się nauczyć od Jezusa, mówi: "Tego, że należy być wolnym od chciwości i złych pragnień. Że trzeba serio traktować bliźnich i okazywać im miłość" ("Mobil", XII 2002, s. 47).

Stereotypy duchowości

Podobne deklaracje w polskich warunkach nie są zbyt częste, zaś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2805

Spis treści

Nauka i Technika

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament