Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Magia na mokradłach

21 grudnia 2002 | Plus Minus | AZ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

TRZYSTA LAT PETERSBURGA

Magia na mokradłach

Znienawidziłbym Sankt Petersburg, gdyby Moskwa go pokochała

Mikołaj Rimskij Korsakow

Petersburg na grafice z 1860 roku. W głębi sobór św. Izaaka

1.

Z miasteczka Roszczyno, gdzie mieszka od czterdziestu lat, dostałem list od starego znajomego Wadima Juriewicza R. Czy nazwałbym go przyjacielem? Pewnie tak, bo w kilku przyziemnych, z dnia na dzień ważnych sprawach daliśmy sobie - już wieki temu - dowody przyjaźni. Myślę, że osłabia ją na pewno daleka przestrzeń, ale nie przekreśla - też na pewno - dystans czasu.

Wadim Juriewicz to z ojca, stryja, dziadków petersburżanin. Mieszka w Roszczynie, które razem z Carskim Siołem, Pawłowskiem, Sosnowym Borem czy Oranienbaumem należy do historycznego pierścienia Sankt Petersburga. Tutaj jest jeszcze czym oddychać, więcej jest zieleni i ciszy. W czasie wojny za mało miał lat, żeby wojować, ale dosyć, żeby wozić trupy na sankach po zamarzniętej Mojce, a potem samemu ginąć z głodu. Ale przeżył. "To żadna zasługa ani spryt - mówił do mnie w 1957 roku - to ślepy los".

Los pozwolił mu żyć, ale niewiele więcej. Z głupiego powodu, jak zwykle, zamknęli go, tłumacza Somerseta Maughama - do "niestrasznego" obozu w Karelii, wyszedł po niecałych dwóch latach. Kiedyśmy się spotkali na wieczorze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2805

Spis treści

Nauka i Technika

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament