By spadkobierca zachował ulgę
By spadkobierca zachował ulgę
RYS. JACEK FRANKOWSKI
GRUPY PODATKOWE
Grupa I: małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki (tzw. zstępni) oraz rodzice, dziadkowie, pradziadkowie (wstępni), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.
Grupa II: dzieci, wnuki i prawnuki rodzeństwa, czyli siostrzeńcy, siostrzenice, bratankowie itp., rodzeństwo rodziców (ciotki, wujowie, stryjowie) i rodzeństwo małżonków oraz małżonkowie rodzeństwa (bratowe, szwagierki, szwagrowie), małżonkowie innych zstępnych (mąż wnuczki, prawnuczki, żona wnuka, prawnuka).
Grupa III: obcy, czyli wszyscy dalsi krewni i powinowaci (nie należący do I i II grupy podatkowej) oraz inne osoby.
IZABELA LEWANDOWSKA
Jednym z warunków korzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej przez dziedziczącego lub obdarowanego mieszkaniem albo domem jest zamieszkiwanie w nim przez 5 lat. Ulgę można jednak zachować, jeśli wcześniejsze wyzbycie się lokum było uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 marca 2002 r. (sygn. I SA/Wr 291/01) wyjaśnił, że konieczność ta powinna mieć charakter imperatywny, wskazujący na sytuację wyjątkową, że chodzi o kwalifikowaną potrzebę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta