Być zawsze pierwszym
Być zawsze pierwszym
Czy dziennikarstwo może być obiektywne? - Oczywiście, że nie - powiedział założyciel "Le Monde". - To, czym powinniśmy się kierować w tej pracy, to subiektywna bezinteresowność.
Szef gazety, Jean-Marie Colombani: Będziemy bić się zawsze z dwoma przeciwnikami: pieniędzmi, jako jedynym kryterium wyznaczającym ludzkie powodzenie w życiu, oraz z czasem, odbierającym prawo do głębszej refleksji.
(C) AFP
"Le Monde" - jako jedyna francuska gazeta - ma ambicje należeć do grona najlepszych światowych tytułów. Czy może skutecznie konkurować o wpływy z "New York Timesem", londyńskim "The Times", czy choćby niemieckimi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" albo "Die Welt"? Pewnie nie, ale to już nie wina ludzi pracujących w "Le Monde", lecz słabnących wpływów francuskiej polityki, czy szerzej - francuskiej kultury. Ambicje redakcji pozostają przecież od lat niezmienione. - Nie zależy nam na tym, by być najlepszym dziennikiem francuskim; chcemy być jedną z najważniejszych gazet międzynarodowych - powiada jej obecny szef Jean-Marie Colombani.
Wizytówka
Obroty w ubiegłym roku: 334 miliony euro, czysty zysk - 9,5 miliona. "Le Monde" jest główną gazetą centralną, choć wcale nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta