Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadwołżańskie bezdroża

21 grudnia 2002 | Plus Minus | BC

ROSJA - RAPORT OSOBISTY (V)

Nadwołżańskie bezdroża

 • Część pierwsza
 • Część druga
 • Część trzecia
 • Część czwarta

  Państwo zawsze mówiło i mówi nieprawdę. Jest widzialną, ale nieprawdziwą twarzą prawdziwej, ale niewidocznej Rosji, zakłamaniem ideału, przeczuwanego tylko intuicyjnie. Prawo nie istnieje. To mit, w który wierzą tylko przedszkolaki i kretyni. Żadna władza by takiego ograniczenia nie zniosła i żaden naprawdę bogaty facet też nie.

  Pociąg jedzie na północ. W miarę oddalania się od nabrzmiałego konfliktami Kaukazu napięcie spada - i nie wiem, ile w tym zmiany sytuacji zewnętrznej, a ile - rozluźnienia napiętych nerwów. Świat za oknem robi się ciekawy inaczej. Ot, stajemy na małej stacyjce na stepie, na pograniczu rosyjsko-kazachstańskim, czyli niby europejsko-azjatyckim. Na placyku przy stacji stoi sobie spokojnie dwugarbny wielbłąd. Patrzę zaciekawiony, bo wielbłądy widywałem dotąd tylko w zoo. Tymczasem z naszego pociągu wysiada niemłody gość z teczką, podchodzi do zwierzaka, który klęka na wszystkie cztery kolana. Facet ładuje się na grzbiet między garbami, wielbłąd natychmiast wstaje i truchcikiem wyrusza w step. Różnie, znaczy, można wracać do domu z pracy...

  Do Azji tym razem już nie pojadę. Tor zmienia nieco kierunek, jedziemy nad Wołgę. Wołga w naszej, polskiej,

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2805

Spis treści

Nauka i Technika

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament