W cieniu utopii
W cieniu utopii
W XX wieku Polacy trzykrotnie przeżyli Wielką Zmianę - w 1918 r., gdy "wybuchła Polska", po II wojnie, gdy zaczęła się budowa państwa, które nazywano Polską Ludową, a potem Peerelem, lub państwem socjalizmu realnego, i wreszcie w 1989 r., gdy zaczęła się kształtować III Rzeczpospolita. Przeżyć w ciągu wieku trzy zasadnicze przełomy, trzy, a właściwie cztery razy, bo trzeba uwzględnić szok 1939 r., doświadczyć zerwania ciągłości historycznej - to bardzo trudne wyzwania dla każdej zbiorowości.
Jacek Malczewski "Melancholia", własność Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, Galeria Rogalińska
Każda z tych trzech Wielkich Zmian dla dużej części społeczeństwa oznaczała zarazem Wielkie Spełnienie - marzeń, dążeń, wartości. Trudno osądzić, jak duża za każdym razem była ta część społeczeństwa. Chyba najwyższy stopień wspólnoty przeżyć miał miejsce w 1918 roku, gdy kończyło się "panowanie obcych". Natomiast na pewno nie można mówić o wspólnym odczuciu Spełnienia po II wojnie.
Oczywiście sam koniec wojny był czymś, na co czekali z utęsknieniem wszyscy, ale dla jednych rodziła się nowa Polska, utożsamiana ze sprawiedliwością społeczną, dla drugich umierała Polska Niepodległa, która miała być lepsza niż przed wojną, ta sama, choć nie taka sama - na ich oczach tę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta