Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Francuski spór o Amerykę

21 grudnia 2002 | Plus Minus | AH

Francuski spór o Amerykę

Dlaczego inteligentny autor, Todd, mógł tak bardzo wypaczyć obraz amerykańskiej polityki? Właśnie dlatego, że zachorował na antyamerykańską obsesję, o której pisze Revel.

Niedawno ukazały się we Francji dwie ważne książki. Utrzymują się na wysokich miejscach w rankingach bestsellerów, a obrazują dwa skrajnie odmienne francuskie spojrzenia na USA.

Obsesja anty-

Autorem pierwszej z nich, zatytułowanej "Obsesja antyamerykańska", wydanej w wydawnictwie "Plon" jest Jean-Francois Revel, członek Akademii Francuskiej, wybitny publicysta polityczny, komentator tygodnika "Le Point". Należy on do intelektualnej liberalnej prawicy, która krytycznie odnosi się do gaullistowskiego dziedzictwa w polityce zagranicznej, jest zdecydowanie antykomunistyczna, ale także kwestionuje intelektualne mody demokratycznej francuskiej lewicy, a w szczególności jej przywiązanie do etatyzmu w gospodarce. Revel obdarzony jest polemicznym temperamentem, dzięki któremu jego poświęcone polityce książki są czytane przez szeroki krąg odbiorców i niemal zawsze wywołują żywą dyskusję. Bez wątpienia należy do aronowskiej szkoły myślenia o polityce.

Diagnoza sformułowana przez Revela jest jednoznaczna. Stany Zjednoczone, pierwsze w historii naszego globu planetarne mocarstwo, które odegrało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2805

Spis treści

Nauka i Technika

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament