Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzielić, ale z głową; Sprawiedliwość rozrzucona po mieście

21 grudnia 2002 | Prawo | AŁ MD
źródło: Nieznane

Lokalowe roszady warszawskiego sądownictwa

Dzielić, ale z głową

KOMENTARZ - Sprawiedliwość rozrzucona po mieście

AGATA ŁUKASZEWICZ

Wyprowadzenie z gmachu przy al. Solidarności, głównej siedziby warszawskich sądów, wielu wydziałów i sądów jest chyba przesądzone. Otwarta pozostaje kwestia, gdzie je umieścić.

Na zakup nowych budynków przewidziano w budżecie kilkadziesiąt milionów zł. Ministerstwo Sprawiedliwości wybierając lokalizację, kieruje się nie tylko jej dogodnością, ale i ceną. Prawnicy, którzy muszą dojeżdżać każdego dnia na kilka spraw, oburzają się, że rozrzucenie sądów po całej Warszawie uniemożliwi im pracę.

W budżecie na najbliższy rok zarezerwowano na stołeczne sądowe inwestycje (w tym remonty i wyposażenie) 110 mln zł. Kwota spora i nieprzypadkowa. Rok temu podczas szalejącej w stolicy wichury na głowę przewodniczącej jednego z wydziałów spadł kawałek tynku. Ministerialne ekspertyzy potwierdziły zły stan gmachu przy al. Solidarności 127. Wówczas to z użytkowania wyłączono jedno skrzydło budynku. Na jego remont zarezerwowano 40 mln zł. Nic dziwnego, budynek ma wieloletnią historię. Oddano go do użytku wiosną 1939 r. Znajduje się w nim ponad tysiąc pomieszczeń, z czego tylko kilkaset to sale rozpraw. W czasie II wojny światowej centralna część gmachu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2805

Spis treści

Nauka i Technika

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament