Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma bez precedensu

21 grudnia 2002 | Ekonomia | PJ

Niemcy Rząd liberalizuje przepisy, licząc na powstanie 320 tysięcy nowych miejsc pracy

Reforma bez precedensu

 • Opinie
 • Reformy bolą - komentarz

  Wykresy

  Od początku stycznia rozpocznie się w Niemczech długo oczekiwana i dyskutowana reforma rynku pracy. Zdaniem pracodawców jest ona konieczna, aby gospodarka niemiecka wreszcie wyszła z zapaści. Odpowiednie ustawy zostały wczoraj uchwalone przez obie izby niemieckiego parlamentu.

  Rząd jest przekonany, że nowe uregulowania zmierzające do liberalizacji rynku pracy są przełomem i mają znaczenie historyczne. Z ocen wynika, że w wyniku bezprecedensowej liberalizacji rynku pracy bezrobocie powinno się zmniejszyć w ciągu najbliższych dwu lat o 1,23-2,2 mln osób. Jest to sztandarowy projekt obecnego rządu koalicyjnego. Ma on zmienić oblicze niemieckiej gospodarki i zapewnić wzrost w najbliższych latach. Cześć rządowego projektu została wprawdzie odrzucona przez opozycję posiadającą większość w Bundesracie (izba wyższa), lecz została przegłosowana rządową większością głosów w Bundestagu.

  Reforma niemieckiego rynku pracy opiera się na założeniach tzw. komisji Petera Hartza, członka rady nadzorczej Volkswagena. Zasadniczym elementem tej koncepcji jest stworzenie specjalnych agencji pośrednictwa pracy Personal Service Agenturen (PSA). Będą to instytucje, których zadaniem będzie

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2805

Spis treści

Nauka i Technika

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament