Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rządzić Europą

21 grudnia 2002 | Plus Minus | ID

UNIA PO KOPENHADZE

Jak rządzić Europą

Niedawny kopenhaski szczyt Unii Europejskiej ustalił przyszłe jej granice. Unia przyjmie nowych członków ze środkowej Europy i regionu Morza Śródziemnego w 2004 r. Kolejne dwa kraje, Bułgaria i Rumunia, mogą przymierzać się do członkostwa trzy lata później. Turcja uzyskała, po wielu korowodach, potwierdzenie statusu kandydata, choć jej faktyczne przystąpienie stoi pod poważnym znakiem zapytania.

Ponieważ ta tura rozszerzania będzie prawdopodobnie ostatnią na długo - o ile nie na zawsze - państwa członkowskie muszą pilnie pomyśleć o zmianie traktatów, stanowiących podstawę Unii, w taki sposób, by uwzględnić nowe realia. Muszą zwłaszcza radykalnie zmienić podejście do tworzenia silnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE, a to z dwóch powodów.

Po pierwsze: rozszerzona Unia Europejska będzie bezpośrednio graniczyć z Rosją i krajami powstałymi po rozpadzie ZSRR - a jeżeli Turcja przystąpi, terytorium Unii sięgnie samego serca Bliskiego Wschodu. Po wtóre: międzynarodowy kontekst, w jakim działa Unia, zmienia się pod wpływem trwającej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2805

Spis treści

Nauka i Technika

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament