Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Irak po Saddamie

27 marca 2003 | Operacja Iracka Wolność | KD
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Powojenne plany są ambitne, ale najwięcej jest w nich znaków zapytania

Irak po Saddamie

Generał Tommy Franks i generał Jay M. Garner

(C) AP

KRZYSZTOF DAREWICZ

Z WASZYNGTONU

Gdy dojdzie do obalenia reżimu w Bagdadzie, a Saddam Husajn będzie martwy, aresztowany albo ucieknie za granicę, władza w Iraku przejdzie automatycznie w ręce prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha. To przede wszystkim na nim, jako na zwierzchniku amerykańskich sił zbrojnych, które staną się w Iraku armią okupacyjną, spocznie ogromny ciężar odbudowy i demokratyzacji tego kraju.

Takie są konsekwencje przeprowadzenia inwazji bez zezwolenia Rady Bezpieczeństwa ONZ i udziału wielu ważnych państw świata, takich jak Rosja, Chiny, Francja i Niemcy. Busha i jego administrację czeka zadanie porównywalne z powojenną odbudową, demilitaryzacją i demokratyzacją Niemiec i Japonii. A kto wie, czy nawet nie trudniejsze, jeśli od Iraku miałby się rozpocząć proces demokratyzacji całego regionu.

Plan Busha jest tylko pozornie prosty - wykorzenić najgorsze elementy reżimu Saddama, utrzymać jedność Iraku, zapewnić społeczeństwu normalne warunki życia i doprowadzić do stworzenia konstytucji i rządu, które staną się wzorem dla reszty świata arabskiego. Przebiegu realizacji tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2884

Spis treści
Zamów abonament