Program większych deficytów
Program większych deficytów
- Rząd zmodyfikował program
Wykres
Reforma wicepremiera Kołodki nie uzyskała pozytywnej oceny większości ekonomistów, z którymi rozmawiała "Rz". Negatywnie oceniają oni zmiany w systemie podatkowym, a rozwiązania w części wydatków uważają za daleko niewystarczające.
- Ten program to tylko minimum niezbędnych zmian - powiedział "Rz" prof. Witold Orłowski, doradca ekonomiczny prezydenta. - Nie ma w nim mowy o istotnej obniżce podatków. Pojawia się tymczasem pytanie, czy mając na względzie obecną złą sytuację, minister finansów nie powinien zdecydować się na głębsze redukcje stawek podatkowych, żeby pobudzić gospodarkę - mówi Orłowski.
- Generalnie ten program zakłada podniesienie podatków. To jasno z niego wynika - uważa Arkadiusz Krześniak, ekonomista Deutsche Banku Polska. Według Bogusława Grabowskiego, członka RPP, i Macieja Relugi, głównego ekonomisty BZ WBK, zwiększenie obciążeń podatkowych w największym stopniu odczują osoby najlepiej zarabiające. - Zapisana skala redukcji stawek PIT jest niższa niż wcześniej informowano, wzrasta opodatkowanie dywidend, pojawia się podatek od zysków kapitałowych, rośnie opodatkowanie firm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta