Sąd faktu, a nie prawa
Sąd faktu, a nie prawa
ŁUKASZ PIOTROWSKI
Sąd drugiej instancji powinien mieć możliwość uwzględniania z urzędu zarzutów niewskazanych w apelacji, gdy na rozprawie ujawniane są na wniosek strony lub z urzędu nowe fakty i dowody.
Ustawą z 24 maja 2000 r. o zmianie ustawy kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 48, poz. 554) zakres kognicji sądu drugiej instancji określono następująco: "Sąd drugiej instancji rozpoznaje sprawę w granicach apelacji; w granicach zaskarżenia bierze jednak z urzędu pod uwagę nieważność postępowania".
Wyjaśnianie wątpliwości
Celem tej nowelizacji miało być wyjaśnienie wątpliwości na tle dawnej regulacji art. 378 § 1 k.p.c. Przepis ten stanowił, że "sąd drugiej instancji rozpoznaje sprawę w granicach wniosków apelacji". Przez wniosek apelacji należało rozumieć żądanie zmiany bądź uchylenia orzeczenia z podaniem zakresu tego żądania (w części lub w całości). Wniosek co do sposobu rozstrzygnięcia apelacji nie określał zatem jakichkolwiek granic rozpoznawania sprawy przez sąd drugiej instancji.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta