Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakochani po uszy

11 lutego 1995 | Nauka i Technika | KF

Zakochani po uszy

Miłość jest naturalnym narkotykiem -- twierdzi Anthony Walsh, autor książki "The Science of Love". "Spotkanie oczu, dotyk rąk, zapach wywołują chemiczną powódź, która zaczyna się w mózgu i pędzi przez nerwy i krew. Rezultaty są znane. .. drżenie rąk, przyśpieszony rytm serca"

Stan zakochania -- zdaniem uczonych -- podejrzanie przypomina stres. Powód jest prosty -- chemiczne ścieżki w obu tych przypadkach są identyczne. Nad wszystkim dominuje uczucie euforii. Świat widzimy w różowych barwach. Stan ten łatwy jest do wytłumaczenia. Wiele substancji wytwarzanych w zakochanym mózgu to powinowate amfetaminy. Jest wśród nich fenyloetamina, która -- jak twierdzi Walsh -- "wywołuje u zakochanych ten głupkowaty uśmiech". Wpływ tych substancji nie trwa jednak bez końca, nawet nie trwa tak długo, jak byśmy chcieli. Człowiek się uodparnia, potrzebuje ich coraz więcej, a organizm nie nadąża z produkcją. Dla wielu par oznacza to koniec romansu.

Najmniej trwałą emocją jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 402

Spis treści
Zamów abonament