400 mln dolarów kieszonkowego
Pieniądze dla dzieci: od rodziców, krewnych i z pracy
400 mln dolarów kieszonkowego
Dzieci mają pieniądze. Nie wszystkie dzieci, rzecz jasna, i nie za dużo, ale w sumie chodzi o poważne kwoty. W styczniowym sondażu opinii publicznej (przeprowadzonym przez PBS dla "Rzeczpospolitej"*) zadaliśmy kilka pytań dotyczących dochodów dzieci, wysokości kieszonkowego, innych źródeł pieniędzy, zasięgu zjawiska pracy zarobkowej. Najważniejsze ustalenia: większość dzieci dysponuje własnymi pieniędzmi. Siła nabywcza dzieci, czyli pieniądze znajdujące się w ich wyłącznej dyspozycji, to równowartość około 700 mln USD rocznie, w tym tylko z kieszonkowego ok. 400 mln USD. Praca "na zewnątrz" gospodarstwa domowego, wykonywana za pieniądze, dotyczy ok. 12 procent najstarszych dzieci w wieku od 14 do 17 lat. Dzieci młodsze praktycznie za pieniądze "na zewnątrz" nie pracują. Z kolei dla dzieci dorabiających dochody z pracy są najważniejszym źródłem dochodów, trudno więc nawet mówić o "dorabianiu". Ważnym źródłem dochodów są pieniądze otrzymywane od dalszej rodziny, mniej ważnym premie za wykonanie prac domowych i dobre stopnie.
Dwie uwagi metodologiczne. Po pierwsze, pytania zadawaliśmy rodzicom, a nie dzieciom. Rodzice o pewnych aspektach finansów dzieci wiedzą doskonale, na przykład o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta