Literatura według Piotra Kuncewicza
Skrzyżowanie podręcznika z pamiętnikiem i książką telefoniczną
Literatura według Piotra Kuncewicza
Drukowana w latach 80. w odcinkach na łamach "Przeglądu Tygodniowego" historia XX-wiecznej literatury polskiej autorstwa Piotra Kuncewicza cieszyła się wielką popularnością czytelników. Oto po raz pierwszy w roli historyka literatury wystąpił krytyk literacki, który analizował nie tylko procesy, nurty i prądy literackie, nie tylko dzieła, ale również tak otwarcie dzielił się swoimi osobistymi sympatiami i antypatiami. A że mniej więcej z połową opisywanych przez siebie pisarzy Kuncewicz był lub jest na ty, nic więc dziwnego, że w jego historii znalazło się pełno wspomnień, anegdot, a nawet plotek.
Wydany właśnie piąty tom "Agonii i nadziei", poświęcony polskiej prozie po roku 1956, kończy edycję książkową historii Piotra Kuncewicza. Gwoli przypomnienia: tom pierwszy obejmował literaturę dwudziestolecia międzywojennego, tom drugi literaturę lat 1939--1956, natomiast tom trzeci poezję po 1956 roku. Tomy czwarty i wspomniany piąty wedle intencji krytyka mają stanowić panoramę prozy powstałej po Październiku' 56. Na zakończenie ostatniego tomu na zasadzie uzupełnienia znalazł się dziewięciostronicowy rozdział o polskim dramacie współczesnym. Niepełny jednak, skoro brakuje w nim nazwiska Tadeusza Słobodzianka. Nie ma tu też ani słowa o granych dzisiaj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta