Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gwiazdy starsze od wszechświata

11 lutego 1995 | Nauka i Technika | AP

Gwiazdy starsze od wszechświata

Rok 1994 i wcześniej 1993 były bardzo bogate w różne odkrycia naukowe we wszelkich dziedzinach wiedzy. Są jednak odkrycia, których publikacja nie jest jedynie zwyczajnym, kolejnym artykułem naukowym. Są odkrycia, które otwierają tak wielkie horyzonty, że mierzyć je można jedynie w miliardach lat świetlnych. Albo po prostu w miliardach lat.

Od prawie 50 lat trwa spór wśród astronomów i astrofizyków na temat tego, skąd właściwie wziął się wszechświat. Z jednej strony mamy teorię Big Bangu, czyli

Wielkiego Wybuchu.

Teorię, której fundamenty postawione zostały przez belgijskiego księdza i astronoma Georgesa Lemaitre'a na początku lat 30. , a którą w bardziej nowoczesny sposób przedstawił pod koniec lat 40. i na początku lat 50. George Gamow.

Otóż Gamow, wziąwszy pod uwagę wyniki obserwacji astronomicznych, a także równania ilustrujące ogólną teorię względności doszedł do wniosku, że wszechświat miał początek. I to nie byle jaki, bo wybuchowy. Że wszystko, co nas otacza, jest wynikiem pierwotnego wybuchu, a obserwacja przestrzeni kosmicznej pozwoli prędzej czy później usłyszeć echo eksplozji.

Teoria Wielkiego Wybuchu jest dziś na tyle znana, że przeciętny zjadacz chleba nie ma żadnych wątpliwości, że właśnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 402

Spis treści
Zamów abonament