NATO i co my na to
NATO i co my na to
Poprzedni odcinek
Zwycięskie rozwiązanie zespołu SOM+Assar
FOT. (C) NATO PRESS SERVICE
Gdy w 1967 r sojusz północnoatlantycki otworzył swoją placówkę w Brukseli, biuro przy Bulwarze Leopolda III wydawało się miejscem idealnym. Dziś pęka w szwach, mimo iż od lat obrasta kolejnymi dobudówkami, równie prowizorycznymi jak sam główny budynek. Lord Robertson, szef NATO, prosi o jeszcze trochę cierpliwości.
"Trochę" w tym przypadku oznaczać może nawet kolejnych dziesięć lat, ale pierwszy krok już poczyniono. W styczniu tego roku lord Robertson ogłosił wyniki konkursu na budowę nowego kompleksu biurowego NATO. Zwyciężyło międzynarodowe konsorcjum Anglików (prawdę powiedziawszy, był to brytyjski oddział amerykańskiej grupy SOM, czyli Skidmore, Owings & Merrill) i Belgów (Assar). W konkursie startowało kilka polskich zespołów; najwyżej, do obejmującej 21 kandydatów fazy 2A, doszła stołeczna pracownia Badowski Budzyński Kowalewski (BBK).
Decyzja o stworzeniu nowego, odpowiadającego dzisiejszym warunkom i potrzebom kompleksu wisiała od dawna w powietrzu. Już w 1997 r. przeprowadzono pierwsze analizy i wyceny. W grę wchodziły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta