Z wolnością prasy jest źle
Z wolnością prasy jest źle
Ukazał się najnowszy raport o wolności mediów w świecie. "Reporterzy bez granic" spisali na kilkuset stronach przypadki jej naruszania: od prób wywierania presji na pracowników mediów po zabójstwa na zlecenie. Jaki był dla dziennikarzy miniony rok?
ROBERT MENARD: Wyjątkowo zły. Wskaźniki, według których oceniana jest wolność prasy, osiągnęły stan alarmowy. Około 700 dziennikarzy (o 40 procent więcej niż w roku 2001) trafiło do więzień. Około 1500 (dwukrotnie więcej niż w roku 2001) było nękanych, atakowanych, zastraszanych, bitych, nawet torturowanych. W tej chwili w więzieniach znajduje się ponad 120 dziennikarzy. To absolutny rekord. Z wolnością prasy jest, niestety, źle.
Czasami gorzej niż źle. Na Kubie sytuacja jest wręcz katastrofalna.
Rzeczywiście. Kolejnych 26 dziennikarzy zostało skazanych na kary do 20 lat więzienia wyłącznie dlatego, że wykonywali swój zawód. W przededniu interwencji Stanów Zjednoczonych w Iraku Fidel Castro próbował skorzystać z tego, że oczy całego świata były zwrócone na Bagdad. Sądził, że świat nie zauważy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta