Otwarte niebo
Otwarte niebo
Kontynent regionów
- Jeśli chodzi o przygotowywanie wniosków o dofinansowania z programu współpracy transgranicznej, jesteśmy tu na Żywiecczyźnie dobrzy - nie ukrywa Halina Stobińska, kanclerz Beskidzkiej Wyższej Szkoły Turystyki
GRZEGORZ ŁYś
Na Żywiecczyźnie jeszcze się pamięta zawsze zamknięty szlaban za Korbielowem, przegradzający starą drogę na Słowację, w kierunku Namestova. Przez kilka dziesiątków lat Słowacja była daleko, jak nigdy wcześniej w dziejach tego pogranicza. Ale dla młodszych - jak studenci Beskidzkiej Wyższej Szkoły Turystyki w Żywcu, których uczelnia zainaugurowała właśnie oficjalną współpracę z policealną szkołą turystyki w Namestovie w ramach projektu finansowanego ze środków UE - to już historia.
Granica i szlabany przecięły w Beskidach żywą tkankę. Niemało mieszkańców wsi po słowackiej stronie, zwłaszcza starszych, potrafi porozumieć się po polsku. Na chrzciny, wesela i pogrzeby - w szczególności pogrzeby - do Ujsoł, Rajczy czy Jeleśni ściągają tłumnie krewni i znajomi z drugiej strony granicy.
Dlatego europejska idea współpracy transgranicznej natrafiła tu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta