Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W poszukiwaniu formuły

05 maja 2003 | Nasza Europa | AW EK

DIALOG UNII Z RELIGIAMI: Zacieśnianie współpracy ekonomicznej i politycznej UE jest już czymś naturalnym. Teraz Unia buduje tożsamość obywatelską i zaczyna mówić o duszy

W poszukiwaniu formuły

  • Dotacje UE dla diecezji i parafii
  • Księża: Przystąpienie Polski do Unii nie zmieni wiele w ich kontaktach ze światem
  • Ilu duchownych w UE

Nawiązanie do wiary i przekonań religijnych w preambule polskiej konstytucji znajduje uznanie u ekspertów Unii Europejskiej. Oceniają oni, że sformułowanie jest wyważone i odwołujące się nie tylko do wiary katolickiej. Mogłoby być dobrym wzorcem dla unijnej konstytucji.

Polska propozycja początkowo została odebrana w Unii jako próba wprowadzenia do europejskiej konstytucji Invocatio Dei, zaczerpniętego z tradycji chrześcijańskiej. Taka zawężająca interpretacja spowodowana stereotypem: Polska równa się katolicyzm, ustępuje powoli miejsca obiektywnej ocenie. Ta jest pozytywna. Unijni eksperci zwracają uwagę, że sformułowanie w polskiej konstytucji unika przypisania do jednej konkretnej religii, a to oddaje istotę unijnego podejścia do spraw wiary i przekonań - szacunek dla wielości wyznań i światopoglądów.

Nikt przecież nie zaprzecza duchowemu dziedzictwu Unii. Wspólnotę Europejską zakładali chrześcijanie, głównie chadecy. Za ideą Wspólnoty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2914

Spis treści
Zamów abonament