Więcej uprawnień dla wierzyciela
Więcej uprawnień dla wierzyciela
WŁADYSŁAW SZCZEPKOWSKI
Działania bankrutujących towarzystw leasingowych wskazują na szerokie możliwości nadużywania prawa oraz niedoskonałość regulacji prawnych.
Stosowane przez banki formy zabezpieczenia kredytów udzielonych firmom leasingowym ograniczają się zwykle do przelewu (cesji) wierzytelności z umów leasingowych, zastawu rejestrowego oraz tzw. przewłaszczenia na zabezpieczenie. W praktyce wszystkie mogą okazać się zawodne. Skłania to banki finansujące ich działalność do rewizji stosowanych dotychczas procedur i zabezpieczeń kredytów.
Cesja wierzytelności
Słabość cesji - w aspekcie prawnym - wiąże się przede wszystkim z ich przyszłym charakterem. Zwykle wierzytelności, których dotyczy umowa cesji, jeszcze nie istnieją. O tym, czy bank będzie mógł zażądać od leasingobiorcy spłaty rat leasingowych (czynszu), zadecydują dwa czynniki. Po pierwsze: czy dłużnik-leasingobiorca będzie prawidłowo wykonywał obowiązki wynikające z umowy leasingowej. Po drugie: czy leasingodawca nie wypowie umowy leasingowej przed terminem; a jeżeli tak, to czy zdoła skutecznie odzyskać przedmiot leasingu lub należne mu odszkodowanie.
Od strony ekonomicznej słabość przelewu wierzytelności wiąże się przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta