Wyczerpanie formuły
Wyczerpanie formuły
Stefan Niesiołowski
Istnieje bardzo wygodne politycznie określenie -- wyczerpanie się dotychczasowej formuły albo układu politycznego. Oznacza to najczęściej takie spiętrzenie różnych zjawisk negatywnych, że w konsekwencji następuje kryzys polityczny, przybierający różnorodne formy. Wydaje mi się, iż tak właśnie można określić obecną sytuację w Polsce, z zastrzeżeniem, że sam kryzys ma nieporównywalnie szerszy, inny niż w państwach o ustabilizowanym systemie demokratycznym, zasięg, a jego charakter jest odmienny, co wynika z polskich doświadczeń ostatnich pięćdziesięciu lat.
Proces określany przez komentatorów jako zmęczenie władzą lub zużycie się układu politycznego, jak na przykład po długotrwałych rządach chadecji we Włoszech, socjalistów w Szwecji czy Hiszpanii, w naszym kraju niesie ze sobą możliwość destabilizacji. Albowiem w Polsce bardzo istotnym czynnikiem pozostaje nie przezwyciężona przeszłość. Historyk i publicysta emigracyjny związany z paryską "Kulturą" formułuje to tak: "Europa Środkowowschodnia doby postkomunizmu uczyniła, tak jak bywa podczas wszystkich rewolucji, skok w nieznane i byłoby rzeczą ryzykowną próbować przewidzieć dalszy rozwój wypadków. Region jest jednakże ukształtowany przez dziedzictwo przeszłości. " (Piotr S. Wandycz, "Cena Wolności",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta