Legislacyjne niedociągnięcia
Zakładowe układy zbiorowe pracy
Legislacyjne niedociągnięcia
Krzysztof Rączka
Ustawa z 29 września 1994 r. o zmianie ustawy -- Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. nr 113, poz. 547 i z 1995 r. nr 1, poz. 2) reguluje w sposób jakościowo nowy instytucję układów zbiorowych pracy. Ustawodawca wprowadził daleko idące zmiany w sferze tzw. swobody układowej, istotnie poszerzając zakres podmiotowy i przedmiotowy układów zbiorowych pracy, a także przyjął nowe rozwiązania prawne dotyczące uczestnictwa w tych porozumieniach zarówno pracowników, jak i pracodawców. Szkoda jednak, iż tej przełomowej regulacji nadano tak niedoskonały kształt.
Całościowa analiza ustawy nowelizującej kodeks pracy pozwala na sformułowanie licznych uwag i wątpliwości natury merytorycznej i technicznolegislacyjnej. Na wiele wad nowej regulacji zwraca się uwagę w pierwszych komentarzach oraz publikacjach na łamach czasopism prawniczych. Znamienne w tym kontekście jest to, że w bardzo krótkim czasie ustawa z 29 września 1994 r. została znowelizowana przez ustawę z 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń w podmiotach gospodarczych oraz o zmianie niektórych ustaw.
Przy stosowaniu ustawy z 29 września 1994 r. powstają już poważne problemy wymagające pilnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta