Rozstrzyganie o prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym
Z orzecznictwa Europejskiej Komisji Praw Człowieka
Rozstrzyganie o prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym
Art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka gwarantuje każdemu "prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej".
Przedstawiamy ciekawsze tezy dotyczące rozstrzygania o prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym.
Decyzja o odmowie zgody na wprowadzenie poprawki do planu budowlanego nie stanowi rozstrzygnięcia o prawach i obowiązkach cywilnych (dec. Eriksson przeciwko Szwecji, 29 lutego 1988 r. , skarga nr 11844/ 85, DR 55/ 205) .
Prawo do kontynuowania wykonywania zawodu adwokata jest prawem cywilnym. (dec. Versteele przeciwko Belgii, 18 stycznia 1989 r. , skarga nr 12458/ 86, DR 59/ 113) .
Wizyta adwokata u aresztowanego klienta leczonego w szpitalu z powodu uszkodzeń ciała doznanych w więzieniu, który chce pozwać władze o naprawienie szkody, dotyczy sporu, w którym wchodzą w grę prawa i obowiązki cywilne (dec. Campbell przeciwko Wielkiej Brytanii, 13 lipca 1988 r. , skarga nr 12323/ 86, DR 57/ 48) .
Decyzja rządu szwedzkiego o wydaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta