Zasada legalizmu
Gmina jako strona postępowania antymonopolowego
Zasada legalizmu
Stanisław Gronowski
Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego, wykonując zadania publiczne określone w ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym, uczestniczy w sprawowaniu władzy państwowej. Występując w tym charakterze, obowiązana jest to czynić zgodnie z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Działa więc w ramach ustaw i ma obowiązek przestrzegania prawa (art. 3 ust. 1 Konstytucji RP) . Wyłania się kwestia, czy realizując swe zadania publiczne gmina podlega rygorom ustawy z 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym, w szczególności czy organy działające w trybie tej ustawy, tj. Urząd Antymonopolowy i Sąd Antymonopolowy, posiadają kompetencje nadzorcze wobec gminy i jaki jest ich zakres.
Dla przypomnienia, ustawa antymonopolowa została uchwalona w interesie publicznoprawnym w celu rozwoju konkurencji i przeciwdziałania nadużywaniu siły ekonomicznej przez podmioty gospodarcze z racji posiadania pozycji dominującej na rynku. Ustawa o samorządzie terytorialnym, podobnie jak i ustawa o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym, nie zawiera zapisów o przestrzeganiu przez gminę reguł konkurencji. Jednakże ustawa ta nie zna ani wyłączeń strukturalnych (branżowych) , ani terytorialnych.
Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta