Informacje
Informacje
Początek powszechnej prywatyzacji na Ukrainie
Władze Ukrainy zainaugurowały działalność krajowego centrum prywatyzacyjnego (KCP) , które do końca br. będzie zamieniało bony prywatyzacyjne, rozdane 52 mln obywateli kraju, na akcje 8 tys. największych przedsiębiorstw. Ukraińcy będą mogli ubiegać się o akcje przedsiębiorstw za pośrednictwem regionalnych oddziałów KCP. W specjalnym orędziu telewizyjnym prezydent Leonid Kuczma zapowiedział, że program powszechnej prywatyzacji stanie się podstawą wprowadzenia gospodarki wolnorynkowej. Wicepremier Wiktor Penzenyk uważa natomiast, że prywatyzacja jest jedynym sposobem osiągnięcia wzrostu gospodarczego, ponieważ państwo nie dysponuje środkami potrzebnymi na sfinansowanie modernizacji przedsiębiorstw. Do chwili objęcia władzy przez prezydenta L. Kuczmę zdołano przekazać w ręce prywatnych właścicieli zaledwie 10 proc. ukraińskiej gospodarki.
Integracja gospodarcza w Azji Środkowej
Prezydenci Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu zawarli porozumienie, które określa kalendarium utworzenia unii wolnocłowej i przewiduje rozpoczęcie w 1996 r. realizacji 6-letniego planu integracji gospodarek wymienionych państw. Powołano także Środokowoazjatycki Bank Rozwoju o kapitale 9 mln USD, ktory ma uczestniczyć w finansowaniu projektów rozwoju infrastrktury regionalnej. Prezydent Kazachstanu, Nursułtan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta