Finansowanie urządzeń energetycznych
Finansowanie urządzeń energetycznych
Marianna Moskalik
W obowiązujących przepisach prawnych nie uregulowano kwestii finansowania kosztów budowy urządzeń energetycznych przyłączanych do wspólnej sieci. Na skutek uchylenia rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1988 r. w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytu bankowego na cele mieszkaniowe do Urzędu Antymonopolowego napłynęło wiele wniosków od spółdzielni mieszkaniowych o wszczęcie postępowania w sprawie stosowania przez dostawców nośników energii i paliw praktyk monopolistycznych. Zdaniem wnioskodawców praktyki te polegały na odmowie finansowania, wybudowanych kosztem i staraniem odbiorców, sieci i urządzeń energetycznych, przejętych nieodpłatnie przez dostawcę z chwilą przyłączenia ich do wspólnej sieci. Uchylone rozporządzenie umożliwiało m. in. pobieranie przez spółdzielnie mieszkaniowe umarzalnych kredytów na budowę infrastruktury energetycznej.
UA zwracał się do naczelnych organów administracji państwowej z prośbą o stwierdzenie, na kim spoczywa obowiązek finansowania sieci.
Zdaniem Ministerstwa Przemysłu i Handlu zakłady energetyczne jako samodzielne przedsiębiorstwa państwowe nie mogą współfinansować rozwoju sieci i urządzeń energetycznych w zakresie wynikającym z potrzeb budownictwa mieszkaniowego, gdyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta