Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Recepta na polski sukces

30 czerwca 2003 | Nasza Europa | DW
źródło: Nieznane

GOŚĆ "NASZEJ EUROPY" Johannes Linn, wiceprezes Banku Światowego w rozmowie z Danutą Walewską

Recepta na polski sukces

(c) JAKUB OSTAŁOWSKI

Bank Światowy wspierał Polskę od momentu rozpoczęcia transformacji aż do członkostwa w Unii Europejskiej. Co w tym procesie było dla Banku Światowego najważniejsze?

Oczywiście, transformacja polityczna i gospodarcza nie jest doświadczeniem jedynie polskim. Mają ją za sobą także Węgrzy, Czesi, republiki bałtyckie. Kiedy przyglądamy się temu procesowi, widać że był on nieco inny w każdym z tych krajów i inaczej prowadziły go władze. Pamiętam jednak, że kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Polski w roku 1990, byłem zaszokowany głęboką recesją i kłopotami - widocznymi gołym okiem. Długie kolejki w sklepach, puste półki. Przedsiębiorstwa nadal starały się produkować jak najwięcej, nie troszcząc się, czy będzie gdzie to sprzedać. Ale z drugiej strony, powoli już rosło bezrobocie - zjawisko wcześniej praktycznie nieznane, bo zatrudnienie podtrzymywano sztucznie. Była to nie tylko recesja gospodarcza, ale i depresja psychiczna Polaków. I to co Polska zrobiła - na pewno prawidłowo - w pierwszych latach przemian, to szybkie uwolnienie gospodarki. W gospodarczej terminologii nazywa się to - moim zdaniem niesłusznie - terapią szokową, bo przecież okazało się, że w wielu dziedzinach bardzo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2961

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament