W europejskiej sieci
W europejskiej sieci
Profesor Ewa Symonides, główny konserwator przyrody, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska
(c) RAFAŁ GUZ
Rz: Przystąpienie Polski do Europejskiej Sieci Natura 2000 to jedno z największych zadań w dziedzinie ochrony przyrody, jakie kiedykolwiek wykonywaliśmy. Na jakim jesteśmy etapie przygotowań?
PROFESOR EWA SYMONIDES: Pierwszy etap, tzw. ekspercki, został zakończony. Wstępnie wytypowano obszary spełniające kryteria dwóch dyrektyw Unii Europejskiej, tj. dyrektywy ptasiej i dyrektywy siedliskowej, które stanowią podstawę prawną Natury 2000. Kolejnym etapem były konsultacje i seminaria we wszystkich urzędach wojewódzkich. Następnie, dwa miesiące temu każdy dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych otrzymał dyskietkę dla swojego terenu z mapkami obszarów, które wejdą do sieci oraz z formularzami opisującymi poszczególne obszary i zawierającymi listę gatunków lub typów siedlisk, z powodu których mają one szansę uzyskać status obszarów o znaczeniu wspólnotowym. Projekty Natura 2000 otrzymali także dyrektorzy regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.
Jeśli na obszarze cennym przyrodniczo władze lokalne zaplanowały inwestycję; budowę drogi, zbiornika wodnego...
To nie ma sensu włączanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta