Jak pomóc Europie
Jak pomóc Europie
JAKUB JASIŃSKI
Przed trzema laty przywódcy państw europejskich, którzy spotkali się w Portugalii, aby debatować nad przyszłością kontynentu, opracowali program rozwoju społeczno-gospodarczego Wspólnoty. Celem tzw. Strategii Lizbońskiej jest uczynienie z Unii najbardziej konkurencyjnej, dynamicznej i opartej na wiedzy gospodarki świata. Podstawowym narzędziem, które pomóc ma w w realizacji tych założeń do 2010 r., jest zdecydowany wzrost wydatków na badania i rozwój - według ekspertów powinien on wynosić ok. 3 proc. PKB. Jednak pomimo że od konferencji w Lizbonie upłynęły już trzy lata, dystans w dziedzinie technologii, który dzieli Europę i jej dwóch najważniejszych konkurentów - Stany Zjednoczone i Japonię - jest coraz większy. Zasadniczą przeszkodą, która powoduje, że kraje "15" nie są w stanie nadążyć za rywalami, jest brak spójnej polityki innowacyjnej w Unii.
Usprawnić system
Aby usprawnić współpracę w sektorze badań między poszczególnymi krajami Europy, a tym samym wpłynąć na sytuację ekonomiczną i zbudować gospodarkę opartą na wiedzy, stworzono kilka ogólnoeuropejskich instrumentów koordynujących i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta