Przepisy do poprawki
- Ustawy wymagające zmian
W Polsce mamy do czynienia z bałaganem legislacyjnym w zakresie mieszkalnictwa. Niestety, z takim bałaganem możemy wejść do Unii Europejskiej, gdyż nie ma wymogów mówiących o tym, że kandydat do UE musi w tej dziedzinie spełniać jakieś kryteria. Tymczasem zdaniem ekspertów warto skorzystać z wielu unijnych rozwiązań i naprawić liczne błędy w naszej legislacji mieszkaniowej.
- W krajach UE nie istnieje już od dawna tzw. problem mieszkaniowy, a u nas wciąż jest on nierozwiązywalny. Jeśli więc udało się go tam zlikwidować na podstawie określonych przepisów czy zasad, to powinniśmy korzystać z tych wzorców i doświadczeń - uważa Jerzy Krzekotowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Mieszkalnictwa.
Długa lista
Lista naszych legislacyjnych bubli mieszkaniowych jest bardzo długa: trzeba uregulować sprawy najmu, własności lokali, problem mieszkań zakładowych, spółdzielczych i socjalnych.
Zdaniem Jerzego Krzekotowskiego, konieczne są zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmiany kodeksu cywilnego z 2001 r. Te przepisy zamiast chronić lokatorów, w wielu przypadkach powodują pogorszenie ich sytuacji - np. brakuje ochrony przed podwyżkami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta