Rzecznik traci broń
Rzecznik traci broń
MAREK ANDRZEJ RADWAŃSKI
Pominięcie powiatowych rzeczników praw konsumentów w katalogu podmiotów zwolnionych od kosztów sądowych w większości spraw cywilnych uniemożliwi im korzystanie z najskuteczniejszego środka prawnego, jakim obecnie dysponują. Chodzi o wytaczanie powództw na rzecz konsumentów oraz wstępowanie, za ich zgodą, do toczącego się postępowania.
Opracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego projekt ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (dalej: projekt) zakłada zwolnienie powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów (dalej: rzecznik) z kosztów w sprawach dotyczących ochrony zbiorowych interesów konsumentów. Tymczasem ustawa z 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów - Dz. U. nr 122, poz. 1312 z późn. zm., (dalej: ustawa). rozróżnia dwie kategorie spraw, w jakich występują rzecznicy. Pierwsza to postępowania w sprawach o ochronę interesów konsumentów, druga - sprawy o ochronę zbiorowych interesów. Te pierwsze są typowymi sprawami cywilnymi rozpatrywanymi we wszystkich instancjach przez sądy cywilne. Zbiorowym interesem konsumentów nie jest natomiast bynajmniej suma ich interesów indywidualnych.
Zdecydowana mniejszość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta