Z wzajemnością i na wniosek
Z wzajemnością i na wniosek
Zwrot VAT zapłaconego w cenie kupionych za granicą towarów to przywilej nie tylko osób fizycznych. Także przedsiębiorcy, a może przede wszystkim oni, mogą i powinni odzyskiwać część ceny nabywanych towarów i usług. Muszą jednak pamiętać o tzw. zasadzie wzajemności.
Polega ona na tym, że np. polskie przedsiębiorstwo może występować w Niemczech o zwrot podatku zawartego w cenie zakupów dokonanych na terytorium tego państwa tylko wtedy, gdy taką samą możliwość mają firmy niemieckie w stosunku do VAT zapłaconego przy okazji zakupów w Polsce. Chodzi tu np. o wydatki poniesione na zakup paliwa, obiadów, przejazdów, na ekspertyzy, seminaria, konferencje czy zakup części do wykorzystywanych w obcym państwie maszyn czy środków transportu. Są to normalne wydatki niezbędne do prowadzenia biznesu. Jednak nie wszystkie one stanowią podstawę do występowania o zwrot VAT. W różnych państwach wygląda to różnie.
Cała masa wyjątków
Zwrot musi wprost wiązać się z wydatkami służącymi celom związanym z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta