Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Napad szaleństwa

23 sierpnia 2003 | Plus Minus | JD
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

DWA ESEJE CZESŁAWA MIŁOSZA

Napad szaleństwa

JANUSZ DRZEWUCKI

Czesław Miłosz, Paryż 1951 r.

ARCHIWUM EMIGRACJI

Zatytułowana obiecująco "Wielkie pokuszenie" książka zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że wyszła spod pióra jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, lecz także z tego względu, że składające się na nią dwa eseje powstały w latach 1951 - 1955, a więc w bodaj najtrudniejszym okresie życia przyszłego laureata literackiej Nagrody Nobla.

Wszystko zaczęło się 1 lutego 1951 roku, gdy autor "Ocalenia" i "Traktatu moralnego" poprosił we Francji o azyl polityczny. W tym momencie był pierwszym sekretarzem Ambasady RP w Paryżu. Wcześniej pracował w konsulacie w Nowym Jorku (1945 - 1947) oraz jako attach? kulturalny w ambasadzie w Waszyngtonie (1947 - 1950). Gdy na Boże Narodzenie 1950 roku przyjechał do Polski, zabrano mu paszport. Na sylwestra zamiast do Związku Literatów Polskich poszedł na prywatne przyjęcie z rodzinami Jana Parandowskiego i Aleksandra Wata, co równało się wystąpieniu z szeregu i wypowiedzeniu władzy posłuszeństwa.

Jakimś cudem udało się jednak odzyskać paszport i po Nowym Roku wyjechać za granicę. Przez kilka miesięcy mieszkał w domu Instytutu Literackiego w Maisons-Laffite pod Paryżem, związał się z Kongresem Wolności Kultury oraz stowarzyszeniem Amis...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3007

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament