Napad szaleństwa
Napad szaleństwa
JANUSZ DRZEWUCKI
Czesław Miłosz, Paryż 1951 r.
ARCHIWUM EMIGRACJI
Zatytułowana obiecująco "Wielkie pokuszenie" książka zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że wyszła spod pióra jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, lecz także z tego względu, że składające się na nią dwa eseje powstały w latach 1951 - 1955, a więc w bodaj najtrudniejszym okresie życia przyszłego laureata literackiej Nagrody Nobla.
Wszystko zaczęło się 1 lutego 1951 roku, gdy autor "Ocalenia" i "Traktatu moralnego" poprosił we Francji o azyl polityczny. W tym momencie był pierwszym sekretarzem Ambasady RP w Paryżu. Wcześniej pracował w konsulacie w Nowym Jorku (1945 - 1947) oraz jako attach? kulturalny w ambasadzie w Waszyngtonie (1947 - 1950). Gdy na Boże Narodzenie 1950 roku przyjechał do Polski, zabrano mu paszport. Na sylwestra zamiast do Związku Literatów Polskich poszedł na prywatne przyjęcie z rodzinami Jana Parandowskiego i Aleksandra Wata, co równało się wystąpieniu z szeregu i wypowiedzeniu władzy posłuszeństwa.
Jakimś cudem udało się jednak odzyskać paszport i po Nowym Roku wyjechać za granicę. Przez kilka miesięcy mieszkał w domu Instytutu Literackiego w Maisons-Laffite pod Paryżem, związał się z Kongresem Wolności Kultury oraz stowarzyszeniem Amis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta