Listy
Czy podatek liniowy jest sprawiedliwy?
Bohdan Wyżnikiewicz w taki sposób broni podatku liniowego ("Rz" z 12 sierpnia), że argumentacja wymaga raczej prostowania niż polemiki.
Dezinformuje on czytelników, że "ekonomia jako nauka nie operuje pojęciem sprawiedliwości. Używa za to terminu racjonalność". Otóż autor tego tekstu nie zauważył, że nie ekonomia, lecz tacy ekonomiści, którzy odwracają się od problematyki sprawiedliwości społecznej, stanowią coraz węższy nurt myśli ekonomicznej. Nie zauważył, że wśród ekonomistów zajmujących się dystrybutywną sprawiedliwością jest już paru noblistów: Kenneth Arrow, James Mead, Amartya K. Sen. Nawiasem, sprawiedliwość jest głównym przedmiotem zainteresowań ostatniego z wymienionych.
Wystarczy przynajmniej wziąć do ręki (jeśli nie zapoznać się) dwa opasłe tomy (ponad 1200 str. dużego formatu) pt. "Economic justice" ("Sprawiedliwość ekonomiczna"), z prestiżowej serii Międzynarodowa Biblioteka Prac Ekonomicznych, w których są odesłania do wielu setek publikacji i setek ekonomistów zajmujących się sprawiedliwością.
Redukowanie przeciwników podatku liniowego do populistów z Unii Pracy, zarzucanie im...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta