Ameryka dwóch narodów
Ameryka dwóch narodów
RYSZARD LEGUTKO
(C) AP
Najważniejszy konflikt, jaki dzieli dzisiejsze społeczeństwo amerykańskie, rozgrywa się w sferze kultury, a określenie "wojna kultur" weszło na dobre do publicznego języka.
Wymaga ono krótkiego wyjaśnienia. Słowo "kultura" nabrało w ostatnich dziesięcioleciach - w Ameryce oraz poza nią - szczególnego sensu. Oznacza z jednej strony wszystko, co nie jest polityką, a z drugiej - wszystko, co nie jest nauką w wąskim pozytywistycznym ujęciu. Po pierwsze - kultura to obyczaje, sposoby postrzegania rzeczywistości, poglądy i przekonania moralne, światopogląd, a po drugie - kultura to cały obszar ludzkiego doświadczenia pozostający poza matematyką i naukami przyrodniczymi. Kultura tak pojęta nie jest czymś do końca racjonalnym; wiąże się raczej z wyborem, skłonnościami, temperamentem, pragnieniami, tęsknotami, obawami, wyobrażeniami, ideałami, a więc z tymi rodzajami doświadczeń, wobec których rozum bywa często bezradny.
Trafne słowo "wojna"
Gdy więc mówimy, że w Ameryce trwa wojna kultur, to mamy na myśli fakt, iż mieszkańcy tego kraju nie kłócą się o zasady polityczne, o ustrój, o sposób wybierania władzy, tak jak nie kłócą się o mechanikę Newtona czy geometrię...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta