Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naprawa, dostosowanie i reforma

23 sierpnia 2003 | Publicystyka, Opinie | RB

Finanse publiczne: choć zmiany są konieczne, to ich program wcale nie jest oczywisty

Naprawa, dostosowanie i reforma

Powszechnie uważa się, że warunkiem uzyskania korzyści z integracji z Unią Europejską jest przeprowadzenie reformy finansów publicznych. Inni mówią o dostosowaniu finansów lub o ich "naprawie". W istocie konieczne jest i dostosowanie, i naprawa, i reforma.

To rozróżnienie jest istotne. "Naprawa" zakłada usunięcie z systemu finansów publicznych czynników patologicznych. Celem "dostosowania" musi być uzyskanie środków niezbędnych do sfinansowania wejścia do UE oraz związanych z tym zmian. "Reforma" to ukształtowanie sektora finansów, zgodnie z uznanym za pożądany systemem społeczno-gospodarczym. Choć te trzy zadania są generalnie zbieżne, ale łączny program zmian nie jest oczywisty. Nie można np. uznawać za patologiczne tych cech systemu, które są niezgodne z własnym poglądem na kształt reformy.

Neoliberaliści i interwencjoniści

W teorii i w rozwiązaniach praktycznych dotyczących sektora finansów publicznych rywalizują ze sobą dwie orientacje: "neoliberalna" i "interwencyjna". Pierwsza akcentuje potrzebę minimalizacji sektora budżetowego i maksymalnego ograniczenia jego funkcji. Dla "umiarkowanych" jej zwolenników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3007

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament