Orzecznictwo pod wzmocnionym nadzorem
Orzecznictwo pod wzmocnionym nadzorem
Pomieszczenia zespołów orzekających muszą być dostępne dla niepełnosprawnych - nakazuje rozporządzenie
FOT. RAFAŁ GUZ
MAGDALENA OLSZEWSKA, DORADCA MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ DO SPRAW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
- Zmiany wprowadzone w nowym rozporządzeniu są w stosunku do obowiązującego poprzednio bardzo istotne. Po pierwsze - spełniają oczekiwania osób niepełnosprawnych, bo posiadającym decyzje innych organów dają możliwość uzyskania w skróconym postępowaniu orzeczenia dającego prawo do ulg i uprawnień. Zapewniają też bardziej prawidłową pracę merytoryczną zespołów orzekających dzięki stworzeniu skuteczniejszego systemu nadzoru.
Jednak z drugiej strony mamy świadomość, że każde orzeczenie to kwit do kasy podatnika. Zależy nam więc na tym, aby wojewoda i pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych mieli możliwość egzekwowania skuteczności tego systemu: uchylenia w razie potrzeby nieprawidłowego orzeczenia czy ponownego rozpatrzenia sprawy. Takich możliwości do tej pory nie było, dlatego uzupełnienie dotychczasowego trybu orzeczniczego o te elementy trzeba uznać za korzystne. Uważamy bowiem, że każda osoba niepełnosprawna, która potrzebuje pomocy, powinna ją otrzymać, a naszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta