Ból i wstyd
Ból i wstyd
BOGUSŁAW KOPKA, GRZEGORZ MAJCHRZAK
Wydarzenia, jakie rozegrały się u naszego południowego sąsiada 35 lat temu, wywołały w polskim społeczeństwie wstrząs. Mimo istnienia cenzury, kontroli korespondencji, dezinformacyjnych działań służb specjalnych PRL, prawda o inwazji wojsk Układu Warszawskiego dotarła do Polski.
Z jednej strony propaganda komunistyczna informowała o kontrrewolucyjnym przewrocie w Czechosłowacji. Wcześniej, przed inwazją 21 sierpnia 1968 r., podgrzewano antyczeskie nastroje. Rozpowszechniano pogłoski, między innymi przez informatorów Służby Bezpieczeństwa, że Żydzi odgrywają ważną rolę w życiu politycznym Czechosłowacji, że wielu obywateli CSRS ma nastawienie proniemieckie. Podnoszono argument, że Czesi za mało wycierpieli podczas II wojny światowej, dlatego nie powinni mieć lepiej od nas. Z drugiej strony Polacy od samego początku wiedzieli (przynajmniej ci, którzy chcieli), że tak naprawdę mamy do czynienia z brutalną agresją i okupacją małego kraju przez obce wojska (ZSRR, Polski, Węgier i Bułgarii). Skojarzenia z rokiem 1938 (rozbiorem Czechosłowacji) i 1956 (stłumieniem przez Armię Radziecką węgierskiej rewolucji) dla wielu były oczywiste.
Głównym źródłem niezależnej informacji były rozgłośnie zachodnie, z Radiem Wolna Europa na czele. "Społeczeństwo nie wierzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta