Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ból i wstyd

23 sierpnia 2003 | Plus Minus | BK GM

POLACY A CZECHOSŁOWACJA '68

Ból i wstyd

BOGUSŁAW KOPKA, GRZEGORZ MAJCHRZAK

Wydarzenia, jakie rozegrały się u naszego południowego sąsiada 35 lat temu, wywołały w polskim społeczeństwie wstrząs. Mimo istnienia cenzury, kontroli korespondencji, dezinformacyjnych działań służb specjalnych PRL, prawda o inwazji wojsk Układu Warszawskiego dotarła do Polski.

Z jednej strony propaganda komunistyczna informowała o kontrrewolucyjnym przewrocie w Czechosłowacji. Wcześniej, przed inwazją 21 sierpnia 1968 r., podgrzewano antyczeskie nastroje. Rozpowszechniano pogłoski, między innymi przez informatorów Służby Bezpieczeństwa, że Żydzi odgrywają ważną rolę w życiu politycznym Czechosłowacji, że wielu obywateli CSRS ma nastawienie proniemieckie. Podnoszono argument, że Czesi za mało wycierpieli podczas II wojny światowej, dlatego nie powinni mieć lepiej od nas. Z drugiej strony Polacy od samego początku wiedzieli (przynajmniej ci, którzy chcieli), że tak naprawdę mamy do czynienia z brutalną agresją i okupacją małego kraju przez obce wojska (ZSRR, Polski, Węgier i Bułgarii). Skojarzenia z rokiem 1938 (rozbiorem Czechosłowacji) i 1956 (stłumieniem przez Armię Radziecką węgierskiej rewolucji) dla wielu były oczywiste.

Głównym źródłem niezależnej informacji były rozgłośnie zachodnie, z Radiem Wolna Europa na czele. "Społeczeństwo nie wierzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3007

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament