Cel - ekspansja na Wschód
Cel - ekspansja na Wschód
W Świętokrzyskiem produkuje się lub wydobywa znaczną ilość krajowego gipsu, cementu, wapna, dolomitów, margli, siarki, piaskowców, glin i iłów kamionkowych. Na zdjęciu: kopalnia bukowa
- Jakość mojego życia w Połańcu jest zdecydowanie lepsza niż życia mojej córki w Amsterdamie. Tam nie ma tak czystego powietrza, pięknej przyrody i smacznego, naturalnego jedzenia - mówi Franciszek Wołodźko, marszałek województwa świętokrzyskiego.
W uproszczeniu można powiedzieć, że Świętokrzyskie żyje z ziemi. Południowa część regionu z tego, co na niej zasieje, zasadzi i wyhoduje. Północna z tego, co z niej wydobędzie. W Świętokrzyskiem produkuje się lub wydobywa bowiem znaczną ilość krajowego gipsu (prawie 90 proc.), cementu, wapna, dolomitów, margli, siarki, piaskowców, glin i iłów kamionkowych. Z tym wiąże się także rozwój cementowni i firm budowlanych.
Brakuje bieżącej wody
Region jest słabo zurbanizowany, ponad 45 proc. jego mieszkańców mieszka na wsi (średni wskaźnik urbanizacji w kraju to 62 proc.). Nic...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta