Vademecum Rzeczpospolitej: Co pracodawca musi, może i powinien. Pytania i odpowiedzi dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Danuta Fyszemberg
FOT. RAFAŁ GUZ
Jadwiga Stefaniak
FOT. PIOTR KOWALCZYK
REDUKOWAĆ CZY LIKWIDOWAĆ
Jestem kadrową w firmie zatrudniającej ponad 20 osób. Chcemy zlikwidować ZFŚS. Gdzie umieścić postanowienie w tej sprawie: w regulaminie pracy czy wynagradzania? A może wystarczy notka w regulaminie samego funduszu?
Pracodawcy nieobjęci uzp mogą zrezygnować z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), wprowadzając odpowiednie postanowienie do regulaminu wynagradzania. Do tego konieczna jest zgoda zakładowej organizacji związkowej (dalej: zoz), a gdy ta w przedsiębiorstwie nie działa - reprezentanta załogi.
Podstawa prawna: art. 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. nr 43, poz. 163 ze zm.; dalej: uzfśs)
Salon fryzjerski z ponad 30-osobowym personelem ma problemy finansowe. Prezes nie dokonał odpisów na ZFŚS, myśląc, że zrobi to w czerwcu lub lipcu. Niestety, sytuacja nie tylko się nie polepszyła, ale jeszcze pogorszyła. Czy może on teraz zamieścić w regulaminie wynagradzania postanowienie o likwidacji ZFŚS od 1 stycznia 2003 r.?
Nie. Prawo nie działa wstecz. Przy wprowadzaniu do regulaminu wynagradzania postanowienia o nietworzeniu funduszu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta