Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Vademecum Rzeczpospolitej: Co pracodawca musi, może i powinien. Rozdział II: Podczas zatrudnienia

29 września 2003 | Vademecum Rzeczpospolitej | AT
źródło: Nieznane

Rozdział II

Podczas zatrudnienia Spis treści

ANNA GÓRNIK, ANITA GWAREK

Pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za pracę co najmniej raz w miesiącu. Termin, miejsce, czas i częstotliwość powinny określać regulamin pracy, układ zbiorowy pracy (dalej: uzp) czy umowa o pracę. Gdy przewidują one wypłatę raz na miesiąc, powinna ona nastąpić z dołu, niezwłocznie po ustaleniu pełnej wysokości wynagrodzenia, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca. Nie ma jednak przeszkód do częstszej wypłaty, np. raz na dwa tygodnie czy co tydzień.

Wypłata wynagrodzenia

Zasada uiszczania wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu dotyczy tylko składników za okresy nie dłuższe niż miesiąc. Pozostałe składniki, jak premie kwartalne, wypłaca się z dołu w terminach określonych przepisami prawa pracy.

Generalnie wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, stąd też reguła jego wypłaty z dołu. Strony mogą się jednak umówić co do uiszczania płacy miesięcznie z góry, np. do 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc bieżący (za marzec - do 10 marca). Pozwolił na to SN w wyroku z 4 sierpnia 1999 r. (I PKN 191/99, OSNAP z 2000 r. nr 22, poz. 814).

Jeżeli ustalony w przepisach wewnątrzzakładowych termin wypłaty wynagrodzenia przypada na dzień wolny, wypłata powinna nastąpić w dniu poprzedzającym. Za dni wolne uważa się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3038

Spis treści
Zamów abonament