Vademecum Rzeczpospolitej: Co pracodawca musi, może i powinien. Rozdział III: Trudne rozstania
Trudne rozstania Spis treści
ANNA TELEC, ANITA GWAREK
Procedura rozstania pracodawcy z pracownikiem jest ściśle sformalizowana. Wiąże się z nią konieczność sporządzenia wielu dokumentów, poniesienia pewnych kosztów, a niekiedy i kontaktów z zakładową organizacją związkową. Pracodawcy, który się jej nie trzyma lub próbuje ominąć, grożą sankcje - począwszy od kontroli inspektora pracy po ewentualne spotkanie przed sądem w razie sporu.
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić: za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia i przez wygaśnięcie.
Za wypowiedzeniem
To na pracodawcy spoczywa obowiązek sporządzenia na piśmie oświadczeń woli o wypowiedzeniu umowy lub o rozwiązaniu bez wypowiedzenia. Potwierdza to art. 30 § 3 k.p. Dotyczy to każdego rodzaju umów o pracę: na okres próbny, na czas określony, w zastępstwie, na czas wykonania określonej pracy, na czas nieokreślony. Niezachowanie tej formy nie powoduje jednak automatycznej nieważności takich oświadczeń. Nadal są prawnie skuteczne, lecz formalnie wadliwe. Weryfikacji takiej może dokonać tylko sąd pracy podczas ewentualnego postępowania wszczętego na wniosek pracownika. Ponadto niezachowanie formy pisemnej przez pracodawcę jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny.
1. Przyczyna uzasadniająca
Pracodawca musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta