Vademecum Rzeczpospolitej: Co pracodawca musi, może i powinien. Wstęp: Przed, podczas i po rozstaniu się z pracownikiem; Rozdział I: Przyjmowanie kandydata do pracy
Pracodawca ma obowiązki wobec zatrudnionych zarówno na etapie przyjmowania kandydata do pracy, jak i podczas trwania zatrudnienia oraz przy rozstawaniu się. Formalne granice wzajemnych stosunków zakreślają kodeks pracy i inne przepisy prawa pracy, np. ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych czy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz liczne rozporządzenia wykonawcze.
Przebić się przez ich gąszcz wcale nie jest łatwo. Dlatego w Vademecum przedstawiamy w usystematyzowany sposób to, co pracodawca musi, może i powinien robić względem pracowników.
Zanim dopuścisz na stanowisko
Pracownicy rozgoryczeni
Marcin Zieleniecki, dział prawny Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
FOT. KFP
Choć pracodawcy narzekają, nigdy ich obowiązki wobec pracowników nie były tak zminimalizowane. A to za sprawą ostatniej noweli kodeksu pracy , która wchodziła w życie trzema etapami: 29 listopada 2002 r., 1 stycznia i 1 lipca 2003 r. Wspólnym mianownikiem wprowadzonych przez nią zmian jest to, że sklasyfikowała pracodawców na małych i większych według kryterium liczby zatrudnionych. Ci mniejsi, tzn. mający mniej niż 20...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta